גן האבן - מודיעין | כפר רות - מסלעות לגינה מאבן טבעית
גן האבן - מרכז לעיצוב הגינה והבית

מסלעות לגינה מאבן טבעית

   
דף הבית >> מאמרים >> מסלעות לגינה מאבן טבעית

מסלעות הבנויות מסלעים ומאבנים מאפשרות לשנות תוואי הקרקע ולעצב מחדש את הנוף. קיימים סוגים שונים של אבנים טבעיות שבהן אפשר להשתמש לתכנון ולבניית המסלעה. לכל סוג אבן מראה, צבע ומרקם שונים. תכונות מגוונות אלו מאפשרות יצירת מסלעות גינה במבחר מבנים.

גודלן של האבנים הוא בטווחי גודל של עשרות סנטימטרים עד מטר וחצי. הן נקראות לרוב לפי שם המקום ממנו נכרו ולפי מרקם האבן. אבנים טבעיות ויפות לעיצוב מסלעות נכרות באזורים שונים בארץ, אם כי אפשר לבחור לעצב את הגינה באמצעות אבנים מיובאות.

 

כיצד בונים מסלעה?

חומר הגלם הבסיסי הוא פשוט סלעים או אבנים טבעיות, שלא עוצבו או סותתו בידי אדם. את מבנה המסלעה חשוב לתכנן מראש, על מנת להניח את האבנים באופן שמאפשר יציבות. במקרים בהם אין אפשרות לייצב את האבנים באופן המתוכנן, הן מוצמדות באמצעות מלט.

למסלעות מדורגות מבנה בסיסי כאשר בתחתית המסלעה מונחים סלעים גדולים יותר שעליהם מוצבים שאר הסלעים. כדי לייצב את האבנים, יש לבנות קיר או סומך בגב המסלעה. גם מסלעות קטנות ועגולות יש לייצב. במסלעות בסגנונות מסוימים (כגון בגינת זן) אופן הנחת האבנים מאפשר את יציבותן.

על מנת למנוע שקיעה של האבנים ניתן להקים את המסלעה עם יריעה גיאוטכנית, שאינה אוטמת מעבר מים אך מאפשרת למנוע סחף ושקיעת האדמה.

סוגים של צמחיית מסלעה

יתרון נפלא למסלעות גינה מעניקה האפשרות להוספת צמחייה שמשתלבת עם האבנים הטבעיות. פרחים ושיחים אפשר לשתול באמצעות הוספת שכבת אדמה, שתילה בין האבנים או באבנים עצמן, בגומחות טבעיות או בגומחות שעוצבו בסלעים רכים.

את צמחיית המסלעה אפשר לתכנן לפי סוג האבנים: צמחייה ארצישראלית למסלעת אבנים מקומיות, צמחיית מים ונחלים למסלעות המשלבות בריכות ומפלים קטנים.

שתילת צמחים רב-עונתיים מאפשרת התפתחות טבעית של צמחיית המסלעה. צמחים משתרעים בין הסלעים הם מראה יפה, אם כי לצמחים אלה יש נטייה 'להשתלט' על הנוף.

בנוסף, אפשר לבחור בצמחיה שאינה זקוקה לכמות מים גדולה ולהשקות באמצעות טפטפות חסכוניות.

חשובים תכנון גובה הצמחייה, מיקום שיחי קנים גבוהים באופן שלא מסתיר את המסלעה, פיזור צמחים משתרעים על פני השטח ושילוב הצבעים של סוגי הפרחים.

 

יתרונות של מסלעה מאבן טבעית

  • מסלעה מאפשרת לעצב מחדש את הגינה והחצר.

  • לאבנים טבעיות לא נדרש טיפול כלשהו, המראה המקורי והטבעי שלהן נשמר לאורך זמן ומשתלב בנוף הגינה שלא כמו מבני גינה מעובדים שאותם יש לתחזק.

  • שתילת צמחים שאינם דורשים טיפול מיוחד במסלעה מאפשרת חיסכון בתחזוקה ובמים.  

  • האבנים הן קרקע גדילה טבעית לצמחייה, והן שומרות על עיצוב הסביבה הירוקה.

 

מיקום מסלעה בגינה – מה חשוב לדעת

מסלעות אפשר למקם בכל מקום בגינה, אבל יש כמה נקודות שחשוב להביא בחשבון:

  • בתכנון המיקום יש להביא בחשבון את אופן חשיפת המסלעה והצמחייה לקרני השמש

  • מומלץ לא למקם את המסלעה באזור גינה בו הקרקע מועדת לשקוע

  • על המסלעה להשתלב במראה הנוף של הגינה כולה

משתלת גן האבן - המרכז לעיצוב הגינה והבית באבן טבעית             סניף מודיעין / כפר רות:  08-9285667         קישורים  |  מאמרים  |  פייסבוק   |   מפת האתר
המבוקשים ביותר:  אבני מדרך לגינה,    חלוקי נחל לגינה,    טוף לגינה,   סלעים לגינה
 design
הקמת אתרים  גיל דור - הקמת אתרים באינטרנט